środa, 20 lutego 2019

24 maja przyjdź na Wyspę Młyńską. Będziemy obchodzić urodziny Bydgoszczy [PROGRAM]

24 maja od godziny 14.00, zapraszamy na Wyspę Młyńską na obchody Święta Miasta Bydgoszczy. Będzie mnóstwo atrakcji. Poniżej znajdziecie szczegółowy program.

Święto Miasta Bydgoszczy - zobacz jak było![youtube=Relacja]http://youtu.be/hqj5WevYyTo[/youtube]

http://m.7dni.pl/2014/05/orig/e09d2-309537.jpg

Święto Miasta Bydgoszczy
24.05.2014
godz. 14.00 - 22.00
Wyspa Młyńska


14.00 Start wydarzenia (flash moob Collective H)
14.15 INEZ BODIO
14.45 Rozstrzygnięcie konkursu na "Kobietę z Pasją" miesięcznika "Miasta Kobiet" - I urodziny
15.00 Jakim cudem
15.30 Teatr Improwizacji wymyWammy
16.00 "Wielki Wyścig Butelkowy"
16.00 Hologram
17.00 Dża Dża Binks
17.30 Teatr Improwizacji wymyWammy
18.00 DUBSKA
19.00 Rozstrzygnięcie konkursu Totalizatora Sportowego LOTTO
19.15 DAAB
20.00 Głos zabiorą zaproszeni goście z Urzędu Miasta i Prezes Express Media, rozstrzygnięcie urodzinowego konkursu Leroy Merlin,
20.30 Maciej Maleńczuk i Psychodancing


Strefy na terenie wydarzenia:
- gastronomiczna,
- dziecięca,
- kultury,
- sportu,
- biznesu

http://m.7dni.pl/2014/05/orig/6f0fe-309112.jpg

„Wielki Wyścig Butelkowy” czeka na ostatnią obsadę
Podczas „Steru na Bydgoszcz” tradycyjnie ścigamy się na łodziach z plastikowych butelek. Do wyścigu zaprosiliśmy już 12 osad. Ogłaszamy konkurs na ostatnią trzynastą ekipę.


Do tej pory do zabawy zgłosiły się ekipy bydgoskich mediów, firm i uczelni. Swój udział w regatach potwierdziły ekipy TVP Bydgoszcz, Horus Innowacyjne Materiały Przemysłowe, Gazeta Wyborcza, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy, Unilever, Remondis, BAS, Bydgoscy Piłkarze, Miasto Bydgoszcz, Sławek & Przyjaciele oraz Galeria Pomorska. Do wyścigu zapraszamy także ostatni trzynasty zespół. Jeżeli tworzycie zgraną ekipę, kochacie nietypowe wyzwania, chcecie poczuć ducha rywalizacji i usłyszeć brawa wielotysięcznej publiczności, koniecznie wystąpcie w eliminacjach.

Drużyny od 4 do 6 osób zapraszamy na eliminacje. 24 maja na Brdzie w okolicach Wyspy Młyńskiej będzie na was czekała łódź z plastikowych butelek. Kto najszybciej pokona dystans ok. 300m trafi do wielkiego finału. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: sternabydgoszcz@um.bydgoszcz.pl od 12 do 19 maja 2014 r.

Wyścig finałowy odbędzie się w niedzielę, 15 czerwca, punktualnie o 15.00. Właśnie wtedy rozpoczną się niesamowite zawody łodzi zbudowanych z plastikowych butelek. Ta niecodzienna atrakcja z roku na rok zyskuje coraz liczniejszą publiczność. Uczestnicy zawodów sami konstruują łodzie, tworząc często niecodzienne, imponujące konstrukcje. Rywalizacja odbywa się na Brdzie w samym centrum Bydgoszczy.


MACIEJ MALEŃCZUK
Wokalista, instrumentalista, poeta, autor tekstów i kompozytor; aktor teatralny i filmowy, autor felietonów i powieści science-fiction; swobodnie poruszający się w wielu stylach muzycznych, m.in. pop, rock, muzyka folk, muzyka country i pieśni religijne. Uważany jest za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych.
W 2007 roku Artysta rozpoczął współpracę z zespołem Psychodancing, w skład którego wchodzą: Jakub Frydrych (gitara elektryczna), Andrzej Laskowski (gitara basowa), Grzegorz Stasiuk (instrumenty klawiszowe) oraz Maciej Muraszko (perkusja). Do tej pory wydali wspólnie 6 płyt.
http://m.7dni.pl/2014/05/orig/b75f7-308663.jpg

DAAB
Najpopularniejszy polski zespół reggae.

Powstał w 1983 roku w Warszawie, założony przez Piotra Strojnowskiego, Dariusza Gierszewskiego, Andrzeja Zeńczewskiego i Artura Miłoszewskiego. Wkrótce powiększył się o Waldemara Deskę, Andrzeja Krzywego i Jarosława Woszczynę.
W tym składzie grupa nagrała piosenki na pierwszy singiel "Do plastica" / "Przed nami wielka przestrzeń", wydany w połowie roku 1984. Piosenki te śpiewali i autor tekstów Strojnowski ("Do Plastica"), i Zeńczewski ("Przed nami wielka przestrzeń"). Jednak niedługo Zeńczewski, na stałe przeniósł się do T. Love, a pierwszoplanowe partie wokalne przejął Strojnowski. W tym czasie Daab był gościem festiwalu w Jarocinie (począwszy od roku 1984 występował tam niemal rokrocznie), Rock Areny w Poznaniu, Reggae Nad Wartą w Gorzowie, Muzycznego Campingu w Brodnicy, Róbrege w Warszawie, Rockowiska w Łodzi, FAMY w Świnoujściu, Rock Opola - zwykle potrafiąc ukoić publiczność swą słodką, pulsującą karaibskimi rytmami muzyką. W lecie '85 zespół po raz pierwszy wyjechał do Niemiec. Potem gościł także m.in. w Holandii, Francji, Danii, Szwecji, ZSRR i Bułgarii.

W roku 1986 ukazał się debiutancki album grupy, pt. "Daab". Płyta ta emanująca ciepłem i łagodnością przyniosła wiele przebojów - "Kalejdoskop moich dróg", "Fala ludzkich serc", "W zakamarkach naszych dusz", "Fryzjer na plaży", "Ogrodu serce" - z których wyjątkową popularnością cieszył się ostatni z wymienionych, będący największym hitem w historii Daabu i całego polskiego reggae. "Ogrodu serce" było wysoko notowane na liście radiowej Trójki.
W momencie wydania "Daabu" zespół działał już w innym składzie - bez Woszczyny i usuniętego Strojnowskiego. Tego pierwszego zastąpił Tomasz Pierzchalski, rolę drugiego wokalisty przejął Andrzej Krzywy, doszedł też gitarzysta Krzysztof Zawadka (Oddział Zamknięty; później m.in. T. Love). W tym zestawieniu zespół nagrał płytę "Ludzkie uczucia", która ukazała się pod koniec roku 1987 i wylansowała kolejne przeboje ("Podzielono świat", "Słowo ciałem się stało").

Po ukazaniu się "Ludzkich uczuć" Krzywy podjął współpracę z De Mono, by wkrótce na rzecz tego zespołu opuścić Daab. W tej sytuacji na powrót z T. Love zdecydował się Zeńczewski. W 89 roku tym zespół nagrał album "III" (89). Jako, że muzycy nie byli zadowoleni z brzmienia płyty, postanowili trzy lata później ponownie zarejestrować utwory z "III", wydając je - wraz z kilkoma nowymi i ze zmienioną kolejnością piosenek w stosunku do "oryginału" - jako kompaktową wersję trzeciego albumu (nawiasem mówiąc była to pierwsza płyta kompaktowa w dyskografii grupy). W tym czasie skład ustabilizował się, a jego trzon tworzyli współzałożyciele Zeńczewski, Miłoszewski i Gierszewski, z którymi współpracowali gitarzysta Michał Grymuza (na CD "III") m.in. z Armii i zespołu Edyty Bartosiewicz oraz Grzegorz Rytka (sax) i Piotr Korzeniowski (tp).

Swoją dziesiątą rocznicę powstania Daab uczcił wydaniem składankowego albumu "To co najlepsze 1983-93" (93). Nie była to jednakże typowa składanka, ponieważ wszystkie umieszczone na niej piosenki muzycy nagrali ponownie, przydając im w ten sposób energii i studyjnego blasku. Swój jubileusz zespół podkreślił także serią koncertów, z których największe odbyły się na festiwalu Węgorzewo '93 oraz Rock Famie w Świnoujściu (fragment tego drugiego trafił na kasetę "Rock FAMA '93").

Ponadto Zeńczewski, najbardziej aktywny poza Daabem, w roku 1995 razem z Muńkiem Staszczykiem z T. Love założył grupę Szwagierkolaska i dzięki albumowi "Luksus" odniósł spory sukces; w tym samym roku wziął udział w koncercie List Do R. Na 12 Głosów w hołdzie Ryszardowi Riedlowi z Dżemu w katowickim Spodku, gdzie zaśpiewał "Dzień, w którym pękło niebo" i "Naiwne pytania".

Obecnie Daab pracuje nad swoją nową płytą, wciąż z powodzeniem koncertuje i porywa publiczność swoją kołyszącą muzyką serc...
http://m.7dni.pl/2014/05/orig/174a0-308931.jpg

DAABSKA
Dubska to obecnie chyba najbardziej rozśpiewany polski zespół reggae! Na pierwszy plan wysunięty jest duet wokalistów: Dymitr Czabański i Marcin Muszyński, którzy często śpiewają w dwugłosowych harmoniach wokalnych. Grupa powstała w Bydgoszczy w 1999 roku i co z dzisiejszej perspektywy może dziwić - początkowo jej muzyka niemal pozbawiona była wokalu. W pierwszym okresie działalności zespołu sporo było dubowej przestrzeni a na główny plan wysunięta była jazzująca sekcja dęta. Było tak do momentu kiedy w zespole pojawili się dwaj wspomniani wokaliści. Ich przyjście spowodowało zwrot w twórczości zespołu, który szybko wypracował własną formułę grania opartą na z jednej strony na reggae’owej pulsacji a z drugiej, nastawioną na tworzenie zgrabnych, lekkich i przebojowych piosenek. Nie zmieniła się za to rola sekcji dętej, której ładne, chwytliwe melodie nadal pełnią ważny element w kompozycjach zespołu.
Pierwsza oficjalna płyta zespołu - „Dubska” - ukazała się w 2005 roku i była jednym z najlepszych debiutów na polskiej scenie reggae. Potwierdził to coroczny plebiscyt magazynu „Free Colours” - jedynego polskiego pisma poświęconego w całości muzyce reggae. Zespół Dubska znalazł się w 2005 roku w gronie finalistów 3 kategorii:
- Najlepsza płyta polska,
- Największa polska muzyczna nadzieja,
- Najlepszy polski debiut płytowy.

Największą popularność grupa Dubska zdobyła jednak w 2006 roku wydając album „Avokado” (drugi w jej oficjalnej dyskografii). Tytułowa piosenka z tego albumu bardzo dobrze przyjęła się na Liście Przebojów Trójki i nie schodziła z niej przez cztery miesiące. Utwór trafił także za sprawą Marka Niedźwieckiego i Piotra Barona na dwie składanki wydane z okazji 30-lecia Listy Przebojów Trójki, znajdując miejsce wśród wielu niezapomnianych przebojów polskiej muzyki. Piosenki z tej płyty (obok tytułowego także „Johny” i „Życie na Streecie” należały do najczęściej prezentowanych utworów w Radio Bis (później Euro, a obecnie Czwórka). Płytę promowały również dwa teledyski: „Avokado” i „Johny”.
Po wydaniu płyty „Avokado” zespół zagrał wiele koncertów w Polsce a także poza granicami: Czechy, Niemcy, Grecja.
W 2007 roku dochodzi do współpracy pomiędzy zespołem Dubska a Gerbertem Moralesem, mieszkającym w Moskwie i mającym rosyjsko-kubańskie korzenie liderem kultowej rosyjskiej grupy reggae Jah Division. Bydgoszczanie występują z Moralesem na kilku dużych festiwalach w Polsce (m.in. Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festival, Reggaeland) i Rosji (Nashestve) praz nagrywają wspólną płytę pt: „Dubska Division”.
W 2010 roku ukazuje się kolejna płyta Dubska – „Loko-Loko”. Do nagrania tej płyty zostało zaproszonych kilkunastu gości, a obok znanych z wcześniejszych płyt brzmień zespołu usłyszeć można table, altówkę, wiolonczelę, scratche, harmonijkę ustną, gitary akustyczne, flet poprzeczny a nawet szklane butelki! Muzycy z dużą lekkością wpletli w reggae’ową stylistykę elementy latino, disco, bluesa i rock’n’rolla.
Płyta przyniosła kilka kolejnych przebojów, z których największą furorę zrobiła piosenka „Mama”, która jest sztandarowym elementem koncertów grupy. Utwór jest bardzo chętnie grany co roku w Dzień Matki przez wiele stacji radiowych  Na płycie znalazły się też takie utwory, jak latynoska „Barcelona” z psychodelicznym teledyskiem, czy tytułowe „Loko-Loko”.
Ostatnie wydawnictwo Dubska, które ukazało się w październiku 2013, to minialbum „Love & Culture” zawierający covery światowych mistrzów harmonii i melodii. Na płycie znalazły się m.in. utwory amerykańskiego duetu Everly Brothers, ojca stylu rocksteady – Hopetona Lewisa, czy klasyków reggae: Boba Marleya i Black Uhuru. Prym wiodą tutaj piosenki o tematyce miłosnej.
„Love & Culture” to przypomnienie o kultowych wykonawcach, którzy kładli fundamenty pod popularne dziś style muzyczne. Płytę promują teledyski utrzymane w stylistyce lat 80 i prezentujące występ zespołu w szwedzkiej telewizji. Pierwszy z tych teledysków „All I Have To Do Is Dream” (cover Everly Brothers) był wybrany klipem tygodnia na portalu Interia.pl a piosenka ta trafiła na główną playlistę m.in. Jedynki Polskiego Radia (była tam również piosenką dnia).

Obecnie zespół pracuje nad nowym autorskim albumem, który powinien ukazać się jeszcze w tym roku.
http://m.7dni.pl/2014/05/orig/94041-308932.jpg

Hologram
Bydgoski zespół skupiający muzyków związanych z lokalnymi zespołami m.in. Art. Of Illusion , The Sin, Arogance. Zespół aktualnie promuje swój debiutancki album pt.”Wolniej”. Muzyka zespołu Hologram to przekrój współczesnego rocka, od popowej harmonii po metalowy ciężar okraszony niebanalnymi tekstami w języku polskim. Singla promującego płytę (pt.”Kuszenie) można posłuchać na profilu zespołu na facebook’u oraz w serwisie Youtube.
www.facebook.com/HologramRock
http://m.7dni.pl/2014/05/orig/e94b1-308664.jpg

Dża Dża Binks
mijający rok miał sprzyjający w utrzymaniu dobrej kondycji koncertowej i studyjnej. Wystąpił na wspólnym koncercie z Zuccchero i Paulem Youngiem w Dolinie Charlotty otwierając ich czerwcowe widowiska. Byli również gośćmi festiwalu Otwieracz 2013 na bydgoskim Różopolu.
Zagrali podczas egzotycznej imprezy rozpoczynającej Mistrzostwa Europy w Hokeju na Trawie. Mimo bariery językowej w tekstach muzyka połączyła zarówno Włochów, Niemców, jak i Belgów. Studyjnie zrealizowali kolejne nowe pieśni: “Przykazanie” i “Serce i Pięść”. Nagrania wyprodukował Grzegorz Daroń (perkusja Justyna Steczkowska, autor muzyki filmowej). Utwory Dża Dża Binks pojawiały się również na antenach radiowych: Radiowa Jedynka i Radio PiK.
http://m.7dni.pl/2014/05/orig/a41c7-308667.jpg

Jakim cudem
pięć dziewczyn, które od dwóch lat walczą dzielnie o
przetrwanie (i włosy) przy okazji licznych zespołowych bojów, by tworzyć
wspólnie muzykę. Owocem ich wytrwałości jest nagrany w ubiegłym roku
materiał demo.Ich instrumentarium jest imponujące - oprócz skrzypiec,
fortepianu, kontrabasu, perkusji można usłyszeć także wibrafon, instrumenty
klawiszowe i gitarę basową. A gdy dodamy do tego wokal
i prawdę w głosie... powstaje cud :)
Wspólnie aranżują to, co im wpadnie w ucho i nie zdąży
wypaść.Styl muzyczny jaki prezentują to połączenie muzyki folkowej, popowej
i jazzowej.
Wśród wykonywanych utworów znajdują się interpretacje polskich, a
także węgierskich melodii ludowych. Nie brakuje również własnych kompozycji
inspirowanych szeroko pojętą ludowszczyzną, jazzem i popem. Dziewczyny
zdobyły I Nagrodę podczas zeszłorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu
Piosenek Grzegorza Ciechowskiego oraz są finalistkami Studenckiego Festiwalu
Piosenki w Krakowie. Na rozpoczynający się rok Jakim Cudem planuje pracę
(bez wytchnienia!) nad kompozycjami do pierwszego longplay'a.

Zespół został doceniony przez jury programu MUST BE THE MUSIC gdzie otrzymał
4x TAK za oryginalną aranżację węgierskiego utworu Ne nezz hatra!
http://m.7dni.pl/2014/05/orig/3fc43-309569.jpg

Teatr Improwizowany wymyWammy
wymyWammy to pierwszy i wciąż jedyny Teatr Improwizowany w Bydgoszczy. Babska, nieposkromiona natura i elektryzująca energia to nasz atut i znak rozpoznawczy. Tworzymy spontanicznie, bez scenariusza, reagując na nieprzewidywalne, niczym nieskrępowane sugestie widzów. Poszerzamy granice teatru i rozprzestrzeniamy impro zapał.
Przyjdźcie, wyreżyserujcie nasz występ i odkryjcie urok improwizowania!
Grupa działa od 2012 r, w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, w składzie: Katarzyna Chmara, Alicja Dobrowolna, Małgorzata Musialik, Katarzyna Karwowska, Jagoda Ptaszyńska, Agnieszka Szałkowska.

więcej o impro:
Teatr improwizowany pozwala na aktywny kontakt z publicznością, która jest źródłem inspiracji i sugestii.
Aby zaimprowizowana scena się udała, uczestniczący w niej aktorzy muszą bazować na potężnym warsztacie aktorskim i wypracowanych umiejętnościach improwizatorskich. Aktorzy muszą wspólnie określić parametry akcji i sceny. Wraz z każdym wypowiedzianym słowem lub akcją aktor składa propozycję, tzn. że określa pewien element rzeczywistości sceny, a kolejny improwizator tę myśl rozwija...
Teatr improwizowany to forma teatru, w którym aktorzy grają spontanicznie, bez scenariusza. Nowoczesna improwizacja miała swój początek w zajęciach prowadzonych przez Violę Spolin i Keitha Johnstone'a w latach pięćdziesiątych XX wieku. Następnie wyewoluowała szybko stając się niezależną formą sztuki.
We wszystkich formach improwizacji aktorzy tworzą dialogi i akcję w trakcie występowania. Nieprzewidywalna natura takiego występu nadaje się naturalnie na komedię, co może trochę tłumaczyć dlaczego przeważająca większość improwizowanych przedstawień jest komediowa, a nie dramatyczna. Współczesną improwizowaną komedię można podzielić ogólnie na dwie kategorie: formę krótką (shortform) i formę długą (longform).
http://m.7dni.pl/2014/05/orig/b8484-309570.jpg

Collective H
Grupa happeningowa Miejskiego Centrum Kultury Collective H zapewni
bydgoskim śpiochom specjalną urodzinową pobudkę: zaczniemy garścią
odświeżających bydgoską tożsamość ciekawostek na temat naszego miasta,
a następnie ruszy nietypowa, i przy tym bardzo bydgoska, rozgrzewka,
do której Collective H zaprosi wszystkich chętnych!
http://m.7dni.pl/2014/05/orig/75fe5-309568.jpg

http://m.7dni.pl/2014/05/orig/6f0fe-309112.jpg